Kaj iščete danes?

Dan ekološkega dolga

30 jul 2019

V ponedeljek, 29. julija smo obeležili dan ekološkega dolga. To je dan v koledarskem letu, ko človeštvo za preživetje porabi več naravnih virov, kot so jih ekosistemi sposobni obnoviti v enem letu. Dan ekološkega dolga izračunava organizacija Global Footprint Network (GFN). 

 

V zadnjih 20 letih se je dan ekološkega dolga pomaknil za dva meseca naprej. Predlani smo ga obeležili 2. avgusta, lani 1. avgusta. Letos je ta dan 29. julija, kar je najbolj zgoden datum, odkar je Zemlja v začetku 70. let prejšnjega stoletja vstopila v ekološki dolg. Kot opozarja Svetovna organizacija za varstvo narave (WWF), se odkar potekajo meritve, dan ekološkega dolga vse bolj približuje začetku letu. Leta 1997 smo v ekološki dolg kot globalna družba vstopili proti koncu septembra, letos že 29. julija, kar dokazuje močan vpliv človekovih dejavnosti na naravo in njene dobrine. 

 

Vabljeni k poslušanju zanimivega pogovora s klimatologinjo dr. Lučko Kajfež Bogataj, ki ga je vodila Urška Henigman na Radiu Prvi.

Naj bo to opomnik tudi za nas, da živimo in ravnamo okolju prijazno. Z manjšimi spremembami naših navad lahko pomembno prispevamo k ohranjanju našega okolja. 

 

  • Najboljši odpadek je tisti, ki sploh ne nastane. Kupujmo preudarno. Podarimo stvari, ki jih sami ne potrebujemo več, koristijo pa lahko drugemu. Uporabne izdelke lahko oddamo tudi v centrih ponovne rabe
  • Za čiščenje uporabljajmo domače pripravke in ne kemičnih čistil. Uporabimo sodo bikarbono, kis in pralno milo.
  • Ločujmo odpadke. Še posebej previdno ravnajmo z nevarnimi odpadki kot so barve, laki, baterije, jedilno in motorno olje, zdravila in vsi izdelki z oznako, da vsebujejo okolju škodljive snovi. Te odpadke pripeljimo v zbirne centre ali jih oddajmo v času letne akcije zbiranja nevarnih odpadkov.
  • Za zalivanje vrta in pranje vozil uporabljajmo deževnico.
  • Redno preverjajmo, da pipe dobro tesnijo in da iz njih ne kaplja voda. Enako velja tudi za WC splakovalnik.
  • Redno preverjajmo in vzdržujmo vodovodne cevi.
  • Varčujmo z energijo. Uporabljajmo varčne žarnice, ugašajmo luči, izklapljajmo naprave, ki jih ne uporabljamo.

Več nasvetov.

Seznam novic