20. 09. 2024

SZJ: Prva faza Parka krožnega gospodarstva Zarta zaključena

Kranj, 20. september 2024 – Komunala Kranj je uspešno zaključila prvo fazo gradnje Parka krožnega gospodarstva Zarta. Faza vključuje novo parkirišče, preurejen prometni režim za dostop v Zbirni center Zarica, novo avtobusno postajališče z e-polnilnico in hranilnik električne energije. Nove pridobitve so pomemben mejnik v zavezanosti k trajnostnemu razvoju, okoljski odgovornosti in korak naprej na poti h krožnemu gospodarstvu.

Direktor podjetja Komunala Kranj Matjaž Berčon in župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec sta danes odprla zaključeno prvo fazo gradnje Parka krožnega gospodarstva Zarta. Kranj s tem dobiva novo preurejeno območje v komunalnem kompleksu na Zarici in nove temelje za trajnostno naravnano in konkurenčno gospodarstvo.

Novo parkirišče na Zarici ponuja 114 parkirnih mest, od tega šest za gibalno ovirane osebe in šest za električna vozila. Parkirišče je namenjeno zaposlenim in drugi javnosti, zlasti uporabnikom bližnjega Športnega parka Zarica. Zgrajeno je po načelih trajnostne gradnje z ozelenitvijo 48 dreves, ki delujejo kot naravni regulatorji za zmanjšanje učinka toplotnega otoka. Na parkirišču se nahaja novo avtobusno postajališče, od kjer bo od ponedeljka dalje vozila podaljšana linija mestnega prometa v Mestni občini Kranj in zaposlenim ter drugim občanom omogočila neposredni prihod do Zarice.

Parkirišče obenem zagotavlja vzpostavitev polnilne infrastrukture za e-avtobuse, avtobusno postajališče in prednostno njim namenjeno hitro polnilnico. Nameščen je hranilnik električne energije s kapaciteto 450 kWh, povezan s sončno elektrarno in v primeru izpada električnega omrežja omogoča nemoteno polnjenje. Polnilnica za električne avtobuse in hranilnik električne energije sta bila financirana iz evropskih sredstev v skupni vrednosti 500.000 eur.

»Če bi vsi ljudje živeli kot Slovenci, bi potrebovali kar 3,4 Zemlje in njenih virov. Teh pa očitno nimamo. Naša odgovornost do narave in zanamcev je, da ukrepamo in začnemo s spreminjanjem naših navad. Potrošniških in potovalnih. Prva faza parka krožnega gospodarstva je korak v smeri še večje in bolj dostopne trajnostne mobilnosti,« je povedal župan Mestne občine Kranj (MOK) Matjaž Rakovec.

V okviru prve faze Parka krožnega gospodarstva Zarta je preurejen prometnim režim za dostop v Zbirni center Zarica, ki uporabnikom omogoča boljšo uporabniško izkušnjo in je obenem odpravil zastoje na občinski cesti Savska loka.

»Komunala Kranj pooseblja načela krožnega gospodarstva. Vse njene dejavnosti so v svojem bistvu zavezane trajnosti. Oboje uresničujemo tudi z lastnimi naložbami v posodobitev delovne opreme in sredstev, vključno z novo pridobitvijo. To daje zgled in motivacijo zaposlenim, ki morajo dnevno skrbeti za nemotene procese vseh naših dejavnosti,« je v svojem govoru dejal direktor Komunale Kranj Matjaž Berčon.

Vrednost gradnje parkirišča je znašala 700.000 eurov. Sledi druga faza, ki obsega gradnjo osrednjega upravnega, socialnega in izobraževalnega objekta s številnimi javnimi funkcijami, kot so center ponovne uporabe s trgovino, večnamenski prostor za javne skupnosti, delavsko okrepčevalnico, urejeno sprejemnico v Zbirni center in upravne prostore Komunale Kranj. V podjetju zaključek projekta načrtujejo do konca leta 2026.

Foto: Samo Paušer