V našem okolju je pomembno, da vodo uporabljamo racionalno predvsem v poletnih mesecih, saj se pitna voda porablja v večjih količinah. Uporabljamo jo za pitje (poleti praviloma pijemo več kot pozimi), polnjenje bazenov*, zalivanje vrta in zelenic, po drugi strani pa se predvsem v primeru suše izdatnost vodnih virov zmanjša. Zato bodimo v poletnih mesecih še posebej varčni s pitno vodo. Če upravljavec izda ukrep varčevanja s pitno vodo, ga vzemimo resno!
*Odvzem vode iz hidranta za polnjenje bazenov ni možen na vodovodnih sistemih: Ambrož pod Krvavcem, Bašelj Laško, Besnica, Javornik, Planica, Šenturška Gora in Štefanja Gora ter iz naselja Možjanca.
Vse bolj pogoste so tudi ekstremne vremenske razmere, ko smo priča obilnim padavinam in nalivom, posledično pa kaljenju vodnih virov. V kolikor je mogoče upravljavec take vodne vire izloči iz vodovodne oskrbe in jih nadomešča z rezervnimi vodnimi viri, ki pa imajo manjšo izdatnost vode, zato lahko prihaja tudi do motenj pri oskrbi s pitno vodo. V takih primerih varčujmo s porabo pitne vode! Če izločanje motnega vira ni mogoče, izda upravljavec ukrep prekuhavanja pitne vode.
Čeprav v Sloveniji na splošno ne občutimo težav s pomanjkanjem pitne vode, se vsako leto nekateri posamezniki srečujejo s to težavo. Vsi smo priča globalnemu segrevanju in klimatskim spremembam. Ne glede na to, da imamo velike zaloge vode smo ranljivi. Z vodo moramo ravnati in jo upravljati racionalno, preudarno in trajnostno. S tem prihranimo tudi električno energijo in svoj denar.
Z nekaj povsem preprostimi ukrepi lahko učinkovito zmanjšamo porabo pitne vode:
Pijte vodo iz pipe. Glede na analize vode, ki jo redno izvajamo tudi s pomočjo Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, zagotavljamo, da je voda, ki priteče iz vaših pip zelo čista in zdrava. Je tudi veliko cenejša od ustekleničene vode. Pomembna prednost je tudi, da s tem ko pijemo vodo iz pipe, ne ustvarjamo nepotrebne odpadne embalaže. Tako še dodatno skrbimo za naše okolje. Voda predstavlja kar 60 do 70 odstotkov telesne teže človeka. Strokovnjaki priporočajo, da je potrebno popiti od 2 do 5 litrov vode na dan.
Včasih je lahko vzrok za neustreznost vode interna napeljava. Če želite ohraniti kakovost vode upoštevajte priporočila:
V času počitnic, praznikov ali zaprtja dejavnosti je poraba vode v prednostnih prostorih (to so objekti z uporabniki, ki so potencialno izpostavljeni tveganjem, povezanim s pitno vodo, npr. šole, vrtci, domovi za starejše ipd.) zmanjšana ali prekinjena, zato lahko pride do zastajanja in dviga temperature vode v interni vodovodni napeljavi. Vsem lastnikom in/ali upravnikom prednostnih prostorov priporočamo, da po daljšem zaprtju objekta poskrbijo za intenzivno izpiranje vodovodne napeljave. Povečajte pretok pitne vode na vseh pipah v objektu za najmanj 15 minut oz. do stabilizacije temperature.
Svetujemo, da redno preventivno izpiranje vodovodne napeljave izvajate skozi vse leto in s tem zagotavljate pretočnost na vseh pipah v objektu; izpiranje naj se opravi po vsakem obdobju, ko voda v napeljavi dlje časa stoji.