Skoči na glavno vsebino

Vodovodni sistemi in vodni viri

 

Vodovodni sistemi Kranj

S pitno vodo iz sistema Kranj se oskrbuje več kot 60.000 prebivalcev v Mestni občini Kranj ter občinah Naklo, Preddvor in Šenčur:

  • Bobovek, Breg ob Savi, Britof, Hrastje, Ilovka, Jama, Kokrica, Kranj, Mavčiče, Meja, Mlaka pri Kranju, Orehovlje, Podreča, Praše, Predoslje, Spodnje, Srednje in Zgornje Bitnje, Srakovlje, Suha pri Predosljah, Šutna, Žabnica
  • Naklo, Okroglo, Polica
  • Bašelj, del naselja Kokra, Potoče, Mače, del naselja Tupaliče in Možjanca
  • Hotemaže, Luže, Milje, Olševek, Prebačevo, Srednja vas pri Šenčurju, Šenčur, Trboje, Visoko, Voglje, Voklo in Žerjavka

Vodni viri, ki s pitno vodo oskrbujejo vodovodni sistem Kranj so:

  • viri Bašelj (zajetja in vrtine),
  • zajetje Nova vas,
  • viri pod Krvavcem (vrtine in zajetja),
  • viri Čemšenik (zajetja in vrtine),
  • vrtina Gorenja Sava (rezervni vodni vir),
  • vrtina Olševek,
  • vrtina Šenčur (rezervni vodni vir). 

 

Zaradi mikrobiološkega tveganja se voda na vodnih virih obdeluje in sicer:

- viri Bašelj se mehansko prečistijo na filtrih po postopku ultrafiltracije, občasno se pitna voda lahko tudi dezinficira z natrijevim hipokloritom,

- voda iz zajetja Nova vas se stalno dezinficira s presvetljevanjem z UV svetlobo,

- viri Čemšenik se dezinficirajo z natrijevim hipokloritom v sledovih (< 0,05 mg/l),

- viri pod Krvavcem se mehansko prečistijo na filtrih po postopku ultrafiltracije in dezinficirajo z natrijevim hipokloritom v sledovih (< 0,05 mg/l).

 

V primeru obilnega deževja ali kratkotrajnih nalivov je velika verjetnost kaljenja omenjenih vodnih virov. Obvladovanje tveganj v primeru povišane motnosti:

- Zajetje Čemšenik se avtomatsko izloči in sistem oskrbujejo samo vrtine.

- Zajetje Nova vas se avtomatsko izloči na oskrbovalnih območjih, kjer je mogoča oskrba z ostalimi vodnimi viri. Kjer je zajetje Nova vas edini možni vir za oskrbo s pitno vodo, se izda ukrep prekuhavanja.

- Viri Bašelj in viri pod Krvavcem se v primeru povišane motnosti uspešno obdelujejo po postopku ultrafiltracije.

 

Pitna voda iz vrtin Gorenja Sava, Olševek in Šenčur se ne dezinficira ali kako drugače obdeluje. Vrtini Gorenja Sava in Šenčur sta rezervna vodna vira in se vzorčita vsake 3 mesece.

 

Zaradi dolgega in razvejanega sistema obstaja tveganje naknadnega onesnaženja pitne vode v distribucijskem sistemu, zato izvajamo redne preglede vodovodnih objektov. 

 

Prisotnost mineralov

Vodni vir

Kalcij (mg/l)

Magnezij (mg/l)

Kalij (mg/l)

Viri Bašelj

30

8,2

<0,10

Vir Nova vas

35

13

0,10

Viri pod Krvavcem

42

9

0,18

Viri Čemšenik

52

32

<0,10

Vrtina Gorenja Sava

52

13

1,0

Vrtina Olševek

52

32

0,21

 

Vodovodni sistem Besnica

S pitno vodo oskrbuje malo manj kot 1.000 prebivalcev v naselju Spodnja Besnica in del Zgornje Besnice. Vir pitne vode je zajetje Zabukovje, ki se napaja iz razpoklinskega vodonosnika.

 

Nad zajetjem so stanovanjski objekti, ki niso priključeni na javno kanalizacijo, zato obstaja tveganje fekalnega izvora v primeru nepravilnega odvajanja odpadnih voda. Zaradi mikrobiološkega tveganja se pitna voda stalno dezinficira s presvetljevanjem z UV svetlobo.

 

Prisotnost mineralov

Vodni vir

Kalcij (mg/l)

Magnezij (mg/l)

Kalij (mg/l)

Vir Zabukovje

54

23

0,15

 

Vodovodni sistem Golnik

S pitno vodo oskrbuje več kot 1.000 prebivalcev v naselju Golnik in del naselja Novake v Občini Tržič. Viri pitne vode so zajetja: Ambrož, Ribnikar in Ginek, ki se napajajo iz razpoklinskega vodonosnika. Zajetje Ginek služi kot rezervni vodni vir.

 

Zaradi mikrobiološkega tveganja se voda na vseh virih stalno dezinficira s presvetljevanjem z UV svetlobo.

 

Prisotnost mineralov

Vodni vir

Kalcij (mg/l)

Magnezij (mg/l)

Kalij (mg/l)

Viri Golnik

28

5,4

0,20

 

Vodovodni sistem Javornik

S pitno vodo oskrbuje približno 200 prebivalcev v naseljih Čepulje, Javornik, Pševo in Sveti Jošt nad Kranjem. Vir pitne vode je zajetje Javornik, ki se napaja iz kraško-kavernoznega vodonosnika. Vrtina Javornik služi kot rezervni vodni vir in se napaja iz razpoklinskega vodonosnika. 

 

Ob kratkotrajnih nalivih ali dolgotrajnem deževju obstaja velika verjetnost kaljenja vode v zajetju Javornik. Voda se avtomatsko izloči iz sistema in jo nadomešča voda iz vrtine Javornik. Zaradi mikrobiološkega tveganja se voda stalno dezinficira s presvetljevanjem z UV svetlobo.

 

Prisotnost mineralov

Vodni vir

Kalcij (mg/l)

Magnezij (mg/l)

Kalij (mg/l)

Zajetje Javornik

58

31

0,25

 

Vodovodni sistem Planica

S pitno vodo oskrbuje približno 50 prebivalcev v naselju Lavtarski vrh in Planica. Vir pitne vode je vrtina Planica, ki se napaja iz razpoklinskega vodonosnika.

 

Obstaja kemijsko tveganje zaradi železa in arzena, ki sta naravno prisotna v vodnem viru. Na črpališču Planica se izvaja stalna filtracija vode preko filtra, ki zmanjšuje vsebnost arzena in železa v pitni vodi na najmanjšo možno raven. Vsebnost železa in arzena v pitni vodi spremljamo z vzorčenji notranjega nadzora. Zaradi mikrobiološkega tveganja se voda stalno dezinficira s presvetljevanjem z UV svetlobo.

 

Prisotnost mineralov

Vodni vir

Kalcij (mg/l)

Magnezij (mg/l)

Kalij (mg/l)

Vrtina Planica

34

35

0,28

 

Vodovodni sistem Trstenik

S pitno vodo oskrbuje več kot 1.000 prebivalcev v naseljih Čadovlje, Hraše pri Preddvoru, Pangršica, Povlje, Tatinec, Tenetiše, Trstenik, Žablje in del naselja Babni Vrt. Viri pitne vode so vrtine Povlje, ki se napajajo iz razpoklinskega vodonosnika.

 

Pitna voda se ne dezinficira ali kako drugače obdeluje. Zaradi sprememb v mikrobiološki kakovosti vodnih virov, je predvidena dezinfekcija pitne vode s presvetljevanjem z UV svetlobo. Tveganje predstavlja vodohran Trstenik, kjer predvsem ob deževju lahko pride do naknadnega onesnaženja, zato je predvidena sanacija vodohrana.

 

Prisotnost mineralov

Vodni vir

Kalcij (mg/l)

Magnezij (mg/l)

Kalij (mg/l)

Vrtine Povlje

31

16

0,15

 

Vodovodni sistem Smlednik

S pitno vodo oskrbuje nekaj manj kot 2.000 prebivalcev v naseljih Dragočajna, Hraše, Moše, Smlednik in Valburga. Vodni viri, ki sistem oskrbujejo s pitno vodo so viri Bašelj, zajetje Nova vas in vrtina Gorenja Sava (rezervni vodni vir).

 

Zaradi mikrobiološkega tveganja se viri Bašelj mehansko prečistijo na filtrih po postopku ultrafiltracije, voda iz zajetja Nova vas pa se stalno dezinficira s presvetljevanjem z UV svetlobo. Zajetje Nova vas se v primeru povečane motnosti izloči iz sistema Smlednik. Vrtina Gorenja Sava se ne dezinficira ali kako drugače obdeluje. 

 

Zaradi dolgega distribucijskega sistema obstaja tveganja naknadnega onesnženja, zato se izvajajo redni pregledi vodovodnih objektov.

 

Prisotnost mineralov

Vodni vir

Kalcij (mg/l)

Magnezij (mg/l)

Kalij (mg/l)

Viri Bašelj

30

8,2

<0,10

Vir Nova vas

35

13

0,10

Vrtina Gorenja Sava

52

13

1,0

 

Vodovodni sistem Cerklje

S pitno vodo oskrbuje več kot 6.500 prebivalcev, v naseljih Adergas, Češnjevek, Cerkljanska Dobrava, Cerklje na Gorenjskem, Dvorje, Glinje, Grad, Lahovče, Poženik, Praprotna Polica, Pšata, Pšenična Polica, Spodnji in Zgornji Brnik, Šmartno, Trata pri Velesovem, Vašca, Velesovo, Vopovlje in Zalog pri Cerkljah. Vir pitne vode sta vrtini Krvavec in spodnje drenažno zajetje Krvavec. 

 

Zaradi mikrobiološkega tveganja in velike verjetnosti kaljenja vodnih virov pod Krvavcem ob deževju, se voda stalno obdeluje po postopku ultrafiltracije. Ultrafiltracija zagotavlja mikrobiološko skladnost in stabilnost dobave pitne vode. Zaradi dolgega distribucijskega omrežja, se pitna voda dodatno dezinficira z natrijevim hipokloritom v sledovih (< 0,05 mg/l). 

 

Prisotnost mineralov

Vodni vir

Kalcij (mg/l)

Magnezij (mg/l)

Kalij (mg/l)

Viri pod Krvavcem

42

9,0

0,18

 

Vodovodni sistem Ambrož pod Krvavcem

S pitno vodo oskrbuje približno 200 prebivalcev v naselju Ambrož pod Krvavcem in Stiška vas. Viri pitne vode so vrtina Ambrož in zajetja Ambrož. Vrtina se napaja iz razpoklinskega vodonosnika, medtem ko se zajetja napajajo iz kraško-kavernoznega vodonosnika.

 

Zaradi mikrobiološkega tveganja se voda stalno dezinficira s presvetljevanjem z UV svetlobo. Ob kratkotrajnih nalivih ali dolgotrajnem deževju obstaja velika verjetnost kaljenja vodnih virov Ambrož. Motna voda se avtomatsko izloči iz sistema in jo nadomešča pitna voda iz VS Šenturška gora. 

 

Prisotnost mineralov

Vodni vir

Kalcij (mg/l)

Magnezij (mg/l)

Kalij (mg/l)

Viri Ambrož

45

7,8

0,27

 

Vodovodni sistem Šenturška Gora

S pitno vodo sistem oskrbuje nekaj več kot 400 prebivalcev v naseljih Apno, Ravne, Sidraž, Sveti Lenart in Šenturška Gora. Vir pitne vode so zajetja Blate, ki se napajajo iz razpoklinskega vodonosnika.

 

Zaradi mikrobiološkega tveganja se voda stalno dezinficira z natrijevim hipokloritom. Izvaja se stalen nadzor prostega klora v pitni vodi in nadzor nad stranskimi produkti dezinfekcije.

 

Prisotnost mineralov

Vodni vir

Kalcij (mg/l)

Magnezij (mg/l)

Kalij (mg/l)

Zajetja Blate

46

9,3

0,18

 

Vodovodni sistem Štefanja Gora

S pitno vodo oskrbuje približno 100 prebivalcev v naselju Štefanja Gora. Vir pitne vode je zajetje Davovec, ki se napaja iz razpoklinskega vodonosnika.

 

Motna voda se v primeru kaljenja vodnega vira, avtomatsko izloči iz sistema. Voda se prečisti na vstopnem samočistilnem filtru z velikostjo por 100 mikronov. Zaradi mikrobiološkega tveganja se voda dezinficira s presvetljevanjem z UV svetlobo in natrijevim hipokloritom v sledovih (< 0,05 mg/l).

 

Prisotnost mineralov

Vodni vir

Kalcij (mg/l)

Magnezij (mg/l)

Kalij (mg/l)

Zajetje Davovec

38

3,3

0,35

 

Vodovodni sistem Kovor - Naklo

S pitno vodo oskrbuje nekaj več kot 3.000 prebivalcev v naseljih Bistrica, Cegelnica, del naselja Naklo, Podbrezje, Spodnje in Zgornje Duplje, Strahinj, Zadraga in Žeje. Vir pitne vode so vrtini Duplje in vrtina Podbrezje (rezervni vodni vir), ki se napajajo iz aluvialnega (peščeno prodnatega) vodonosnika.

 

Pitna voda se ne dezinficira ali kako drugače obdeluje. V kolikor se pojavijo spremembe v kakovosti vodnih virov, je urejena dezinfekcija z natrijevim hipokloritom. V primeru dezinfekcije izvajamo stalen nadzor prostega klora v pitni vodi.

 

Prisotnost mineralov

Vodni vir

Kalcij (mg/l)

Magnezij (mg/l)

Kalij (mg/l)

Viri Kovor-Naklo

34

14

0,87

 

Vodovodni sistem Jezersko

S pitno vodo oskrbuje približno 500 prebivalcev v naselju Spodnje in Zgornje Jezersko. Vir pitne vode je zajetje Anclovo, ki se napaja iz razpoklinskega vodonosnika.

 

Na vodovarstvenem območju se izvaja kmetijska dejavnost, zato obstaja tveganje fekalnega izvora v primeru iztekanja iz gnojne jame ali nepravilnega odvajanja odpadnih voda. Izvajajo se redni pregledi na območju zajetja. Zaradi mikrobiološkega tveganja se voda stalno dezinficira s presvetljevanjem z UV svetlobo.

 

Prisotnost mineralov

Vodni vir

Kalcij (mg/l)

Magnezij (mg/l)

Kalij (mg/l)

Zajetje Anclovo

31

7,9

0,19

 

Vodovodni sistem Bašelj - Laško

Vodovodni sistem Bašelj-Laško s pitno vodo oskrbuje manj kot 100 prebivalcev v naselju Bašelj-Laško. Vir pitne vode je vrtina Bašelj–Laško, ki se napaja iz razpoklinskega vodonosnika.

 

Zaradi mikrobiološkega tveganja se voda dezinficira s presvetljevanjem z UV svetlobo.

 

Prisotnost mineralov

Vodni vir

Kalcij (mg/l)

Magnezij (mg/l)

Kalij (mg/l)

Vrtina Bašelj-Laško

45

23

0,13

Kranjska sivka

Vprašajte Kranjsko Sivko:

Strinjam se s pogoji uporabe.
Izpolnite obvezna polja.

Kranjska Sivka

Hvala za vaše vprašanje.

Odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.


Kranjska Sivka